Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson Standard Size - Universal Tablet Cradle - Tablet PC (7160-1299-00)
SKU:
7160-1299-00
UPC:
041898990004
MSRP:
$335.06
$335.06
$214.99
Save:
$120.07 (35.84%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
15.54
(cm)
Depth:
8.00
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Asus ZenPad 3S 10 Tablet PC
- Firehawk FT-810 Tablet PC
- Sony Xperia Z4 Tablet PC
- Nvidia Shield Tablet K1 Tablet PC
- HP Elite X2 210 G2 Tablet PC
- Fire HD 10
- Fire HD 8
- Galaxy Book 10.6"
- Galaxy Tab A 10.1"
- Galaxy Tab A 8.0"
- Galaxy Tab E 8"
- Galaxy Tab E 9.6"
- Galaxy Tab S2 8.0"
- Galaxy Tab S 10.5"
- Galaxy Tab S3 9.7"
- MediaPad M3
- MediaPad M5 8.4
- iPad 9.7"
- iPad mini 4
- iPad Pro 10.5"
- Tab 4 10
- Tab 4 10 Plus
- Tab 4 8
- Tab 4 8 Plus
- Tablet 10
- FZ-B2
- FZ-M1
Device Supported: Tablet PC
Height: 6.12" (155.45 mm)
Depth: 3.15" (80.01 mm)
Length: 8.99" (228.35 mm)
Weight (Approximate): 1.29 kg
Compatibility:
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-1299-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Standard Size - Universal Tablet Cradle |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Device Supported | Tablet PC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.12" (155.45 mm) |
| Depth | 3.15" (80.01 mm) |
| Length | 8.99" (228.35 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.29 kg |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Zirkona Vehicle Mount - Black Powder Coat - 33.07 lb (15000 g) Load Capacity |
| SKU | 7160-0993 |
| Sale Price | $104.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount for Tablet, Docking Station - 75 x 75 |
| SKU | 7160-0761 |
| Sale Price | $99.95 |
[/custom-options]
Gamber-Johnson Standard Size - Universal Tablet Cradle - Tablet PC (7160-1299-00)
MSRP:
$335.06
$335.06
$214.99
Save:
$120.07 (35.84%)
Out of stock