Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson Vehicle Mount for Display, Tablet, Keyboard, Cradle - 75 x 75, 50 x 50 - VESA Mount Compatible (7160-1820)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Display,Tablet,Keyboard,Cradle
Features: Swivel,Ratcheting Handle,Telescoping,Tilt,Foldable,Compact
VESA Mount Compatible: Yes
Mounting Pattern: 75 x 75,50 x 50
Height: 12" (304.80 mm)
Width: 6.50" (165.10 mm)
Depth: 12.60" (320.04 mm)
Weight (Approximate): 4.75 lb (2154.56 g)
Application/Usage: Fire,Public Safety,Utility,Rescue,Vehicle
Compatibility:
Gamber-Johnson - keyboard tray (7160-0857) (7160-1470-00)
Limited Warranty: Lifetime
- Display features seven (7) different VESA 75mm positions to accommodate various tablet docks and cradles (See reference guide)
- Swivel and/or telescope the keyboard and display together for easy viewing and operation
- Ratcheting handles (2) for swift adjustment of keyboard and display
- Ratcheting handles can also be installed on either side of the mount depending on the use case
- Keyboard and display can tilt to the operator's desired position
- Display can tilt to help avoid unwelcome glare
- Bottom portion features three (3) 3/8" holes allowing the user different positions to mount on the motion device
- VESA 75mm threaded PEMS permits the ability to mount to anything that contains VESA 75mm holes (i.e. clevis' and universal adapter 7160-0454)
- Keyboard contains VESA 75mm, VESA 50mm, AMPS, and NEC hole patterns to accommodate various mountable keyboards
- Fold-up your keyboard when not in use to make the dock and keyboard mounted compact
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-1820 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Tall Tablet Fold-Up Keyboard |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Display,Tablet,Keyboard,Cradle |
| Features | Swivel,Ratcheting Handle,Telescoping,Tilt,Foldable,Compact |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75,50 x 50 |
| Height | 12" (304.80 mm) |
| Width | 6.50" (165.10 mm) |
| Depth | 12.60" (320.04 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.75 lb (2154.56 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Fire,Public Safety,Utility,Rescue,Vehicle |
| Compatibility | Gamber-Johnson - keyboard tray (7160-0857) (7160-1470-00) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]