Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gigabyte Micro ATX Ultra Durable Motherboard With Intel Chipset And LGA 1700 Socket For Core Series CPUs B760M C B760M C B760M C B760M C
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 6+1+1 Phases Low RDS(on) MOSFETs
- Premium Choke and Capacitors to improve transient response and minimize oscillation
- High Current Support
- Each fan headers support PWM and DC fan and Water Cooling Pump , and up to 24W (12V x 2A) with Over-Current Protection
- Precision Control
- Multiple temperature/fan speed control points for precise fan curve
- Dual Curve Mode
- Slope/Stair dual mode for different user scenario
- Fan Stop
- Fan can stop completely below users' specified temperature point
Marketing Information:
6+1+1 Phases Hybrid Digital VRM Design
PCIe 4.0 Design
GIGABYTE B760 Motherboards are ready to work with the PCIe 4.0 devices which are expected to experience triple bandwidth than the current PCIe 3.0 devices. To reach the high speed and maintain good signal integrity, GIGABYTE R&D uses the low impedance PCB to provide the maximum performance.
DDR5 Overclocking Up to 7600 and Beyond
GIGABYTE is offering a tested and proven platform that has memory overclocking capability up to 7600 and beyond. For DDR5 XMP Memory, all users need to do to attain high memory performance boost is to ensure that their memory module is XMP capable and that the XMP function is activated and enabled on their GIGABYTE motherboard
Connecting the Future - USB 3.2 Gen 2x2 Type-C®
Featuring the USB 3.2 Gen 2x2 design which is doubled the performance than previous generation of USB 3.2 Gen 2. It works up to 20Gbps ultra-fast data transfer while connecting to USB 3.2 compliant peripherals. Through the USB Type-C®connector, users can enjoy the flexibility of reversible connection to access and store massive amounts of data rapidly.
GIGABYTE PerfDrive
PerfDrive technology integrates multiple GIGABYTE exclusive BIOS settings to allow users to balance between different levels of performance, power consumption, and temperature according to their needs easily when using 13th gen Intel®Core™ processors.
Enlarged Surface MOSFET Heatsink
Enlarged Surface Design of MOSFET Heatsink greatly improves heat dissipation.
SMART FAN 6
Smart Fan 6 contains several unique cooling features that ensure gaming PC maintain its performance while staying cool and quiet. Multiple fan headers can support PWM/DC fan and pump, and users can easily define each fan curve based on different temperature sensors across the board via intuitive user interface.
Cooling Features
CONNECTIVITY | High-End Audio Capacitors
GIGABYTE motherboards use high-end audio capacitors. These high quality capacitors help deliver high resolution and high fidelity audio to provide the most realistic sound effects for gamers.
Audio Noise Guard
GIGABYTE motherboards feature an audio noise guard that essentially separates the board's sensitive analog audio components from potential noise pollution at the PCB level.
GbE LAN with Bandwidth Management
GbE LAN features a network bandwidth management application which helps to improve network latency and maintain low ping times to deliver better responsiveness in crowded LAN environments.
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: B760
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1700
Processor Generation Supported: 14th Gen,13th Gen,12th Gen
Processor Supported: Core,Pentium Gold,Celeron
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 192 GB
Memory Speed Supported: 7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,4800 MHz,4000 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Graphics Controller Model: HD Graphics
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 4.2
Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Total Number of Expansion Slots: 4
Total Number of PCI Express Slots: 4
Number of PCI Express x16 Slots: 4
PCI Express Standard: PCI Express 4.0,PCI Express 3.0
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 2.0 Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
HDMI: Yes
HDMI Version: 2.1
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Thunderbolt: Yes
Number of SATA Interfaces: 4
Number of M.2 Interfaces: 3
Total Number of Onboard USB Ports: 9
Form Factor: Micro ATX
Width: 9.61" (244 mm)
Depth: 9.61" (244 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Ready (ErP Ready)
Environmental Compliance: China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Country of Origin: China
- Experience responsive performance, power and adaptability with the compatible Intel Celeron processor
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- Supported 0 RAID levels provide data reliability and fault tolerance
- Enjoy the freedom of Wi-Fi and connect devices faster
- HDMI interface connects variety of HD devices including Gaming Controllers, Blu-ray players, laptops, PCs, digital cameras and many others for you to experience the ultimate HD display
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Features Thunderbolt I/O that lets you move data between your devices and computers with unprecedented speed
- Retrieve a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports that have an enhanced heat dissipation capability with the Micro ATX gaming desktop motherboard
- With 4 USB 2.0 ports, connect devices for a quick data movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | B760M C |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.com |
| Brand Name | Gigabyte |
| Product Line | Ultra Durable |
| Product Model | B760M C |
| Product Name | Ultra Durable B760M C Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported | 14th Gen,13th Gen,12th Gen |
| Processor Supported | Core,Pentium Gold,Celeron |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| Memory Speed Supported | 7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,4800 MHz,4000 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
| PCI Express Standard | PCI Express 4.0,PCI Express 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 9 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.61" (244 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Ready (ErP Ready) |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf4
Additional-pdf5
[/custom-user-manual]