B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Lens Type: Zoom
Minimum Focal Length: 2.7 mm
Maximum Focal Length: 10 mm
Optical Zoom: 3.7x
Maximum Aperture: f/1.4
Lens Mount Type: CS Mount
Length: 1.85" (46.90 mm)
Diameter: 1.65" (42 mm)
Weight (Approximate): 55.8 g
Application/Usage: Surveillance Camera
- Zoom lens is all about versatility, creativity, sharpness, speed, fast focusing, compactness, and fun
- Designed to be used with surveillance camera
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hikvision |
| Manufacturer Part Number | TV2710D-MPIR |
| Manufacturer Website Address | http://www.hikvision.com |
| Brand Name | Hikvision |
| Product Model | TV2710D-MPIR |
| Product Name | TV2710D-MPIR Zoom Lens |
| Product Type | Lens |
| Technical Information | |
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 2.7 mm |
| Maximum Focal Length | 10 mm |
| Optical Zoom | 3.7x |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Physical Characteristics | |
| Length | 1.85" (46.90 mm) |
| Diameter | 1.65" (42 mm) |
| Weight (Approximate) | 55.8 g |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Surveillance Camera |
[/custom-specifications]
Hikvision 2.7 Mm To 10 Zoom Lens For CS Mount Surveillance Camera Optical Designed TV2710D-MPIR
MSRP:
$84.95
$79.95
Save:
$5.00 (5.89%)
Out of stock