Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell CK67 Mobile Computer - 5G, 4G, 3G, 2G, LTE Advanced, LTE, 4G LTE - S0703Scan Engine - Qualcomm 8 GB RAM - 128 GB Flash - - - (CK67-X1N-58S1C0G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- CK67 Mobile Computer
- Battery
Connectivity Technology: Wired/Wireless
Scan Engine Model: S0703
Light Source: Laser
Scanner Range: FlexRange
Google Mobile Services (GMS): Yes
Sensor Type: Light Sensor,Proximity,Magnetometer,Accelerometer,Gyroscope,eCompass,Hall Effect Sensor,Ambient Lighting
Multi-SIM Supported: Yes
Number of SIM Card Supported: 2
SIM Size Supported: Nano/eSIM
Features: Water Resistant,Gorilla Glass,Push-to-talk,Gorilla Glass 7,Lightweight,Dual Stereo Speaker,Drop Resistant,Corning Gorilla Glass,eSIM,Dual SIM
Illumination Color: Green
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Qualcomm
Standard Memory: 8 GB
Flash Memory: 128 GB
Memory Card Supported: microSD,SDXC,SDHC,SDIO
Screen Size: 4.3"
Screen Resolution: 800 x 480
Display Screen Type: LED
Touchscreen: Yes
Multi-touch Screen: Yes
Number of Keys: 31
Keyboard Type: Numeric
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6)
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.3 BLE
Near Field Communication (NFC): Yes
Cellular Data Connectivity Technology: 5G,4G,3G,2G,LTE Advanced,LTE,4G LTE
GPS: Yes
Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported: BeiDou/Galileo/GLONASS/NAVIC/QZSS
USB: Yes
USB Type-C: Yes
Front Camera: Yes
Front Camera Resolution: 8 Megapixel
Rear Camera: Yes
Rear Camera Resolution: 13 Megapixel
Operating System: Android
Upgradable Operating System: Android 18
Battery Capacity: 7000 mAh
Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Included: Yes
Removable Battery: Yes
Operating Temperature: -4°F (-20°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -22°F (-30°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 5% to 95%
Form Factor: Phone-size
Rugged: Yes
Weight (With Battery): 1.14 lb (516 g)
Package Contents:
Application/Usage: Warehouse,Distribution
Ingress Protection (IP) Rating: IP65,IP68
Limited Warranty: 1 Year
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- Built-in Wi-Fi enables seamless transfer of captured images and scanned data between devices
- 4.3" LED screen is ideal for scan intensive applications
- Features numeric keypad to meet different client and application needs
- Laser scan engine guarantees rapid error free data entry
- Android OS for speedier, smoother and responsive performance; offers amazing features to both users and developers
- 8 GB RAM / 128 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- Expand your data storage option with the microSD card slot
- Experience the versatility of Bluetooth connectivity with your Honeywell Handheld Terminal
- Phone-size form factor - Ideal for offsite pros as it effortlessly fits in hip holsters and vehicle-mounted cradles
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | CK67-X1N-58S1C0G |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Model | CK67 |
| Product Name | CK67 Mobile Computer |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Scan Engine Model | S0703 |
| Light Source | Laser |
| Scanner Range | FlexRange |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type | Light Sensor,Proximity,Magnetometer,Accelerometer,Gyroscope,eCompass,Hall Effect Sensor,Ambient Lighting |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Features | Water Resistant,Gorilla Glass,Push-to-talk,Gorilla Glass 7,Lightweight,Dual Stereo Speaker,Drop Resistant,Corning Gorilla Glass,eSIM,Dual SIM |
| Illumination Color | Green |
| AI-powered | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
| Memory Card Supported | microSD,SDXC,SDHC,SDIO |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 4.3" |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 31 |
| Keyboard Type | Numeric |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 BLE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G,4G,3G,2G,LTE Advanced,LTE,4G LTE |
| GPS | Yes |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS/NAVIC/QZSS |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Upgradable Operating System | Android 18 |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Weight (With Battery) | 1.14 lb (516 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Warehouse,Distribution |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65,IP68 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]