Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell CT47 Handheld Terminal - 2D - 5G2.70 GHz - 6 GB RAM - 128 GB Flash - 5.5" Full HD TouchscreenFront Camera - Rear Camera - - (CT47-X0N-3ED100G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- CT47 Handheld Terminal
- Battery
Scanning Capability: 2D
Image Sensor Type: Imager
Google Mobile Services (GMS): Yes
Sensor Type: Proximity,Accelerometer,Gyroscope,Magnetometer,Barometer,eCompass,Ambient Lighting,Hall Effect Sensor,High-G Accelerometer
SIM Size Supported: Nano/eSIM
Features: Water Resistant,Gorilla Glass 5,Push-to-talk
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Processor Speed: 2.70 GHz
Standard Memory: 6 GB
Flash Memory: 128 GB
Memory Card Supported: microSD,SDXC,SDHC,SDIO
Screen Size: 5.5"
Screen Mode: Full HD
Screen Resolution: 2160 x 1080
Touchscreen: Yes
Multi-touch Screen: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.2
Near Field Communication (NFC): Yes
Cellular Data Connectivity Technology: 5G
USB: Yes
USB Type-C: Yes
Front Camera: Yes
Front Camera Resolution: 8 Megapixel
Rear Camera: Yes
Rear Camera Resolution: 13 Megapixel
Operating System: Android
Battery Capacity: 4775 mAh
Battery Included: Yes
Operating Temperature: -4°F (-20°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -22°F (-30°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 5% to 95%
Form Factor: Phone-size
Rugged: Yes
Weight (Approximate): 11.08 oz (314 g)
Package Contents:
Application/Usage: Warehouse,Logistics,Field Work,Retail,Healthcare
Ingress Protection (IP) Rating: IP65,IP68
Limited Warranty: 1 Year
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- Built-in Wi-Fi enables seamless transfer of captured images and scanned data between devices
- 5.5" Full HD display screen allows you to execute two applications at the same time
- Android OS for speedier, smoother and responsive performance; offers amazing features to both users and developers
- 6 GB RAM / 128 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- Expand your data storage option with the microSD card slot
- With integrated Bluetooth module, gadgets such as portable tag printers can be utilized rapidly and effortlessly without cable connections
- Phone-size form factor is comfortable to utilize in intensive or non-intensive scan environments
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | CT47-X0N-3ED100G |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Model | CT47 |
| Product Name | CT47 Handheld Terminal |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Technical Information | |
| Scanning Capability | 2D |
| Image Sensor Type | Imager |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type | Proximity,Accelerometer,Gyroscope,Magnetometer,Barometer,eCompass,Ambient Lighting,Hall Effect Sensor,High-G Accelerometer |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Features | Water Resistant,Gorilla Glass 5,Push-to-talk |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 6 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
| Memory Card Supported | microSD,SDXC,SDHC,SDIO |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 5.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 2160 x 1080 |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 4775 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.08 oz (314 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Warehouse,Logistics,Field Work,Retail,Healthcare |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65,IP68 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]