Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell Xenon Ultra 1962g Barcode Scanner Kit - Wireless Connectivity - 28.66" (727.96 mm) Scan Distance - 1D, 2D - LED - Imager - - (1962GSR-2USB-9WC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ? Reads standard 1D, PDF, 2D, Postal Digimarc, DOT Code, and OCR symbologies
- Xenon Ultra 1962g Barcode Scanner Kit
- Black General Purpose Housing
- USB Type a 2.7m Straight Cable (3012-6337-001
- Wallmount Charge and Communication Base (Ccb-Ultra-Horiz-Gpwc)
Connectivity Technology: Wireless
Scanning Capability: 1D,2D
Barcode Symbology Supported:
Decode Capabilities:
Light Source: LED
Image Sensor Type: Imager
Scanner Range: Standard Range
Scanning Distance: 28.66" (727.96 mm)
Field of View (Horizontal): 42°
Field of View (Vertical): 36°
Reading Angle (Skew): 65°
Reading Angle (Pitch): 65°
Reading Angle (Roll): 360°
Motion Tolerance: 157.48 in/s (4000 mm/s)
Maximum Ambient Light: 100000 lux
Drop Specification:
Engineered to withstand 50 drops at 1.8 m (6 ft) to concrete across operating temp range
Minimum Print Contrast: 15%
Minimum Element Resolution (Code 39): 3 mil (0.08 mm)
Maximum Element Resolution (Code 39): 20 mil (0.51 mm)
Minimum Element Resolution (DataMatrix): 5 mil (0.13 mm)
Maximum Element Resolution (DataMatrix): 10 mil (0.25 mm)
Minimum Element Resolution (PDF417): 5 mil (0.13 mm)
Maximum Element Resolution (PDF417): 6.70 mil (0.17 mm)
Image Sensor Resolution: 1280 x 1080
Illumination Type: LED
Illumination Color: White
Bluetooth: Yes
Radio Frequency: Yes
Host Interface: USB
Operating Temperature: 41°F (5°C) to 95°F (35°C)
Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 95%
Form Factor: Handheld
Height: 3.06" (77.70 mm)
Width: 2.92" (74.20 mm)
Length: 8.32" (211.30 mm)
Weight (Approximate): 7.87 oz (223 g)
Package Contents:
Ingress Protection (IP) Rating: IP52,IP41
- In addition to a green-dot aimer to visibly enhance targeting and improve scan accuracy, the newly engineered and innovative scan platform empowers snappy scanning operations.
- The Xenon Ultra 1962 battery and battery-free are available in a premium contactless version, helping reduce the number of failed devices due to corrosion.
- Supercapacitors hold their charge for hours when fully charged. So operators who forget to place their scanner in the charger prior to break may not impact operations upon return.
- The Xenon Ultra 1962 scanner can accept a lithium-ion battery or a batteryfree supercapacitor, allowing enterprises to have mixed device pools and flexibility in their fleets.
- Two independently configurable recharge alerts remind the operator to place the scanner back into the base for charging, ensuring continuous operation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 1962GSR-2USB-9WC |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Line | Xenon Ultra |
| Product Model | 1962g |
| Product Name | Xenon Ultra 1962g Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Barcode Symbology Supported | Decode Capabilities:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Scanning Distance | 28.66" (727.96 mm) |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 36° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 157.48 in/s (4000 mm/s) |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification | Engineered to withstand 50 drops at 1.8 m (6 ft) to concrete across operating temp range |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil (0.08 mm) |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil (0.51 mm) |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 5 mil (0.13 mm) |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil (0.25 mm) |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil (0.13 mm) |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.70 mil (0.17 mm) |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 1080 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Radio Frequency | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 41°F (5°C) to 95°F (35°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 3.06" (77.70 mm) |
| Width | 2.92" (74.20 mm) |
| Length | 8.32" (211.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.87 oz (223 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52,IP41 |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]