Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP 324pe 24" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 - Black - 23.8" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - 1920 x 1080 - 16.7 - - (B1GM5AA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pe (B1GM5AA)
- DisplayPort Cable
- HDMI Cable
- Warranty Card
- AC Power Cable
- Quick Setup Poster
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 24"
Viewable Screen Size: 23.8"
Screen Mode: Full HD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 5 ms
Response Time Details: 5 ms GTG (OD)
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.27450 mm x 0.27450 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Features: OverDrive,Anti-glare,Eye Ease,Low Blue Light,Flicker-free,Security Lock-ready,Ergonomic Design,Cable Management,3-sided Bezel Less,Wide Viewing Angle
Horizontal Frequency: 30 kHz to 120 kHz
Vertical Frequency: 50 Hz to 100 Hz
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Height,Pivot,Tilt
Controls: Brightness+
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Standard Refresh Rate: 100 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Brightness: 250 cd/m²
Native Resolution: 1920 x 1080
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
Operating Power Consumption: 16 W
Standby Power Consumption: 500 mW
Maximum Power Consumption: 31 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 12.74" (323.60 mm)
Width: 21.21" (538.73 mm)
Depth: 2.05" (52.07 mm)
Weight (Approximate): 6.40 lb (2902.99 g)
Weight with Stand (Approximate): 9.70 lb (4399.85 g)
Package Contents:
Energy Efficiency Compliance: Australia/New Zealand Minimum Energy Performance Standards (MEPS),Vietnam Minimum Energy Performance Standards (Vietnam MEPS)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),UAE Restriction of Hazardous Substances (UAE RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 cd/m² brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- OverDrive feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 100 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B1GM5AA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Series | 3 Pro |
| Product Model | 324pe |
| Product Name | Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pe (B1GM5AA) |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Features | OverDrive,Anti-glare,Eye Ease,Low Blue Light,Flicker-free,Security Lock-ready,Ergonomic Design,Cable Management,3-sided Bezel Less,Wide Viewing Angle |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 120 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 100 Hz |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Tilt |
| Controls | Brightness+ |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 16 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 31 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 12.74" (323.60 mm) |
| Width | 21.21" (538.73 mm) |
| Depth | 2.05" (52.07 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.40 lb (2902.99 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.70 lb (4399.85 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Efficiency Compliance | Australia/New Zealand Minimum Energy Performance Standards (MEPS),Vietnam Minimum Energy Performance Standards (Vietnam MEPS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),UAE Restriction of Hazardous Substances (UAE RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Targus 4Vu Privacy Screen Filter - For 23.8" (604.52 mm) Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Glare Resistant - Anti-glare |
| SKU | ASF238W9USZ |
| Sale Price | $115.95 |
| Product | HP Care Pack Hardware Support - Extended Service - 4 Year - Service - x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor - Physical |
| SKU | U0J12E |
| Sale Price | $56.95 |
| Product | HP Care Pack Hardware Support - Extended Service - 5 Year - Service - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor - Physical |
| SKU | U0J13E |
| Sale Price | $110.95 |
| Product | HP Business PC Security Lock v3 Kit |
| SKU | 3XJ17AA |
| Sale Price | $77.95 |
| Product | HP Care Pack Next Day Exchange Hardware Support Post Warranty - Extended Service - 1 Year - Warranty - x Next Business Day - Exchange - Physical |
| SKU | U0J16PE |
| Sale Price | $237.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]