HP 655 Keyboard & Mouse - USB Type A Plunger Wireless Keyboard - English (Canada), English (US) - USB Type A Wireless Mouse - Mute, - (4R009UT#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Keyboard/Keypad Type: Keyboard
Keyswitch Technology: Plunger
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Hot Keys: Mute,Dictation,Emoji
Localization: English (Canada),English (US)
Keyboard Form Factor: Full-size (100%)
Keyboard/Keypad Features: Battery Indicator,LED Indicator,Programmable Keys,Full-size Keyboard,Low-profile Keys
Pointing Device Type: Mouse
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Ergonomic Fit: Symmetrical
Keyboard/Keypad Host Interface: USB Type A
Pointing Device Host Interface: USB Type A
Battery Size Supported: AA,AAA
Keyboard/Keypad Height: 0.71" (18.06 mm)
Keyboard/Keypad Width: 16.86" (428.22 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 4.55" (115.47 mm)
Pointing Device Height: 1.63" (41.39 mm)
Pointing Device Width: 4.74" (120.28 mm)
Pointing Device Depth: 2.75" (69.95 mm)
Keyboard/Keypad Weight (Approximate): 15.17 oz (430 g)
Pointing Device Weight (Approximate): 3.17 oz (90 g)
Operating System Compatibility: Windows 11,Windows 10
Platform Supported: PC
Device Supported: Mobile Workstation,Desktop Computer,Notebook
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4R009UT#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 655 |
| Product Name | 655 Keyboard & Mouse |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Hot Keys | Mute,Dictation,Emoji |
| Localization | English (Canada),English (US) |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Features | Battery Indicator,LED Indicator,Programmable Keys,Full-size Keyboard,Low-profile Keys |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA,AAA |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.71" (18.06 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 16.86" (428.22 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.55" (115.47 mm) |
| Pointing Device Height | 1.63" (41.39 mm) |
| Pointing Device Width | 4.74" (120.28 mm) |
| Pointing Device Depth | 2.75" (69.95 mm) |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 15.17 oz (430 g) |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.17 oz (90 g) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility | Windows 11,Windows 10 |
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Mobile Workstation,Desktop Computer,Notebook |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]