HP 700 Rechargeable Wireless Mouse (AZ7B0AA) - Wireless - Bluetooth/Radio Frequency - 2.40 GHz - Rechargeable - USB Type A - 6000 dpi (AZ7B0AA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 700 Rechargeable Wireless Mouse (AZ7B0AA)
- USB Dongle
- USB Type-C® Charging Cable
- Quick Start Guide
- Warranty Card
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: Bluetooth/Radio Frequency
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Movement Resolution (dpi): 6000
Number of Programmable Buttons: 7
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Rechargeable: Yes
Pointing Device Host Interface: USB Type A
Charging Interface: USB 3.0 Type C
Product Material: Recycled Plastic
Height: 1.57" (40 mm)
Width: 4.65" (118 mm)
Depth: 2.40" (61 mm)
Weight (Approximate): 3.70 oz (105 g)
Package Contents:
Post-consumer-waste%: 50%
Limited Warranty: 1 Year
- Whether you are a lefty or a righty, the symmetrically shaped mouse suits both
- Built-in scrolling wheel for fast page navigation and better control over browsers' tabs
- Bluetooth/Radio Frequency wireless connectivity helps reduce the clutter of wires
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | AZ7B0AA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 700 |
| Product Name | 700 Rechargeable Wireless Mouse (AZ7B0AA) |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 6000 |
| Number of Programmable Buttons | 7 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Rechargeable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Charging Interface | USB 3.0 Type C |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Height | 1.57" (40 mm) |
| Width | 4.65" (118 mm) |
| Depth | 2.40" (61 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.70 oz (105 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]