Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Elite 800 G9 Desktop Computer - Intel Core i5 14th Gen i5-14500T - 16 GB - 256 GB SSD - Mini PC - Intel Q670 Chip (AL2V7UC#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Power Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 14th Gen
Processor Model: i5-14500T
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Q670
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
LAN Manufacturer: Intel
LAN Model: I219-LM
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 5
Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports: 1
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Form Factor: Mini PC
Height: 1.34" (34 mm)
Width: 6.97" (177 mm)
Depth: 6.89" (175 mm)
Weight (Approximate): 3.13 lb (1420 g)
Package Contents:
Features: Security Slot,Dust Filter,Low Halogen,Tool-less Access
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified 9.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+)
Energy Efficiency Certification: China Energy Conservation Program (CECP)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Mini PC form factor features a compact, lightweight build that simplifies setup and enables easy transport for reliable performance anywhere
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | AL2V7UC#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Elite |
| Product Series | 800 G9 |
| Product Name | Elite 800 G9 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i5-14500T |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Network & Communication | |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I219-LM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 6.89" (175 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb (1420 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Features | Security Slot,Dust Filter,Low Halogen,Tool-less Access |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
User-Manual
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]