Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Elite Mini 600 G9 Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13500 - 32 GB - 512 GB PCI Express NVMe SSD - Mini PC - Intel Q670 - (B81RGEC#ABC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Elite Mini 600 G9 Desktop PC
- AC Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 13th Gen
Processor Model: i5-13500
Processor Core: Tetradeca-core (14 Core)
Maximum Turbo Speed: 4.80 GHz
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Q670
Standard Memory: 32 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe
SSD Form Factor: M.2
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: UHD Graphics 770
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
LAN Manufacturer: Intel
LAN Model: I219-LM
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 6
Bluetooth: Yes
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 5
Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports: 1
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Operating System Architecture: 64-bit
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Form Factor: Mini PC
Height: 1.34" (34 mm)
Width: 6.97" (177 mm)
Depth: 6.89" (175 mm)
Weight (Approximate): 3.13 lb (1420 g)
Package Contents:
Features: Tool-less Access,Security Slot,Dust Filter,Low Halogen
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Energy Efficiency Certification: China Energy Conservation Program (CECP)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- 32 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- atr:111115029# UHD Graphics 770 shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Mini PC form factor maximizes space efficiency with low-power hardware, ideal for energy-conscious and compact workspaces
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- i5-13500 processor model ensures high-speed data handling and dependable multitasking for advanced desktop performance
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B81RGEC#ABC |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Elite Mini |
| Product Series | 600 G9 |
| Product Name | Elite Mini 600 G9 Desktop PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13500 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I219-LM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 6.89" (175 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb (1420 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Tool-less Access,Security Slot,Dust Filter,Low Halogen |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf7
Additional-pdf2
Additional-pdf4
Additional-pdf3
Additional-pdf6
Additional-pdf5
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]