Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP EliteBook 650 G10 15.6" Notebook - Full HD - 60 Hz - Intel Core i5 13th Gen i5-1345U - 16 GB - 256 GB SSD - Pike Silver Aluminum - (9Z0H3LC#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- EliteBook 650 15.6 inch G10 Notebook PC
- Power Cord
- AC Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 13th Gen
Processor Model: i5-1345U
Processor Speed: 1.60 GHz
Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Processor Threads: 12
Chipset Manufacturer: Intel
Standard Memory: 16 GB
Maximum Supported System Memory: 64 GB
System Memory Technology: DDR4 SDRAM
System Memory Form Factor: SODIMM
Installed Slot Memory: 16 GB
Installed Slot Memory Configuration: 2 x 8GB
Total Number of Memory Slots: 2
Number of Occupied Memory Slots: 2
Number of Free Memory Slots: 0
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 15.6"
Screen Mode: Full HD
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Resolution: 1920 x 1080
Brightness: 250 cd/m²
Color Gamut: 45% NTSC
Contrast Ratio: 600:1
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics
Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 6E
Cellular Network Supported: WCDMA
Cellular Data Connectivity Technology: LTE-Advanced Pro,UMTS,DC-HSPA+,HSPA+
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Bluetooth: Yes
GPS: Yes
WWAN Supported: Yes
Camera Privacy Shutter: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Infrared Camera: Yes
Speaker Power Details: 2 x 2W
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4)
Network (RJ-45): Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 1
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Keyboard Backlight: Yes
Number of Cells: 3-cell
Battery Weight: 6.41 oz (181.83 g)
Fast Charging Details: 50% in 30 Minutes
AC Adapter Frequency: 47 Hz,63 Hz
Included Charger Power: 65 W
USB Power Delivery Support: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Pike Silver Aluminum
Height: 0.78" (19.90 mm)
Width: 14.15" (359.40 mm)
Depth: 9.21" (233.90 mm)
Weight (Approximate): 3.92 lb (1780 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Features: Anti-glare Screen,Miracast Technology,Beidou,GLONASS
Windows Hello Compatible: Yes
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Energy Efficiency Certification: China Energy Conservation Program (CECP)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
TCO Certified: Yes
Additional Warranty Information:
Manufacturer Warranty 1-year and 3-year limited warranties and 90 day software limited warranty options depending on country.
- The Intel Core i5 1.60 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9Z0H3LC#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 650 G10 |
| Product Name | EliteBook 650 15.6 inch G10 Notebook PC |
| Product Type | Notebook |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1345U |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Threads | 12 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Contrast Ratio | 600:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE-Advanced Pro,UMTS,DC-HSPA+,HSPA+ |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Built-in Devices | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Weight | 6.41 oz (181.83 g) |
| Fast Charging Details | 50% in 30 Minutes |
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz,63 Hz |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Pike Silver Aluminum |
| Height | 0.78" (19.90 mm) |
| Width | 14.15" (359.40 mm) |
| Depth | 9.21" (233.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.92 lb (1780 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Features | Anti-glare Screen,Miracast Technology,Beidou,GLONASS |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Manufacturer Warranty 1-year and 3-year limited warranties and 90 day software limited warranty options depending on country. |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HP Mouse - Laser - Cable - USB |
| SKU | 265D9A6 |
| Sale Price | $3252.95 |
| Product | HP Care Pack Active Care Hardware Support with Defective Media Retention/Travel - 5 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Technical |
| SKU | U22XNE |
| Sale Price | $674.95 |
| Product | HP Care Pack Priority Access Plus Service - 2 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Available Agent - Technical |
| SKU | U80LZE |
| Sale Price | $70.95 |
| Product | HP Care Pack Solution Support with Accidental Damage Protection - 4 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | U52Z6E |
| Sale Price | $872.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf6
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf7
User-Manual
Additional-pdf5
Additional-pdf4
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]