Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP EliteBook 665 G11 16" Notebook - WUXGA - 60 Hz - AMD Ryzen 5 7535U - 16 GB - 512 GB SSD - AMD Chip - 1920 x 1200 - AMD Radeon - LAN (B19QWPP#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- EliteBook 665 16 inch G11 Notebook PC
- Power Cord
- AC Adapter
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen 5
Processor Model: 7535U
Processor Speed: 2.90 GHz
Maximum Turbo Speed: 4.55 GHz
Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Processor Threads: 12
Chipset Manufacturer: AMD
Standard Memory: 16 GB
Maximum Supported System Memory: 64 GB
System Memory Technology: DDR5 SDRAM
System Memory Form Factor: SODIMM
Installed Slot Memory: 16 GB
Total Number of Memory Slots: 2
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 16"
Screen Mode: WUXGA
Display Screen Type: LCD
Screen Resolution: 1920 x 1200
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Graphics Controller Manufacturer: AMD
Graphics Controller Model: Radeon Graphics
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 6E
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Bluetooth: Yes
Sound Mode: Stereo
Speaker Power Details: 2 x 2W
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB4 Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Copilot Key: Yes
Number of Cells: 3-cell
Fast Charging Details: 50% in 30 Minutes
AC Adapter Frequency: 47 Hz,63 Hz
Power Plug Type: Type C
Included Charger Power: 65 W
USB Power Delivery Support: Yes
Height: 0.67" (17 mm)
Width: 14.15" (359.40 mm)
Depth: 9.88" (251 mm)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Features: Anti-glare Screen,Miracast Technology
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TCO Certified: Yes
- 16" display with 1920 x 1200 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B19QWPP#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 665 G11 |
| Product Name | EliteBook 665 16 inch G11 Notebook PC |
| Product Type | Notebook |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7535U |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.55 GHz |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Threads | 12 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 16" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Sound Mode | Stereo |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Fast Charging Details | 50% in 30 Minutes |
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz,63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.67" (17 mm) |
| Width | 14.15" (359.40 mm) |
| Depth | 9.88" (251 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Features | Anti-glare Screen,Miracast Technology |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TCO Certified | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
User-Manual
Additional-pdf5
Additional-pdf1
Additional-pdf3
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]