Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP EliteOne 870 G9 All-in-One Computer - Intel Core i3 12th Gen i3-12100 - 16 GB - 1 TB SSD - 27" Full HD - Desktop - Silver - Intel - (BQ0X3UA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- EliteOne 870 G9 All-in-One PC
- HP USB Business Slim SmartCard CCID Keyboard
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i3
Processor Generation: 12th Gen
Processor Model: i3-12100
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Processor Threads: 8
Processor Speed: 3.30 GHz
Maximum Turbo Speed: 4.30 GHz
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Q670
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Configuration: 1 x 16GB
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 1 TB
Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 4.0
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 27"
Screen Mode: Full HD
Screen Resolution: 1920 x 1080
Touchscreen: No
Brightness: 250 cd/m²
Color Gamut: 72% NTSC
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: UHD Graphics 730
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
LAN Manufacturer: Intel
LAN Model: I219-LM
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Webcam: Yes
Infrared Camera: Yes
Total Number of USB Ports: 7
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports: 1
USB Type-C (Rear): Yes
USB Type-C Detail: 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4)
Operating System Platform: DOS
Operating System: FreeDOS
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Maximum Power Supply Wattage: 240 W
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Form Factor: Desktop
Height: 23.60" (599.50 mm)
Width: 24.17" (614 mm)
Depth: 9.72" (247 mm)
Weight (Approximate): 25.57 lb (11600 g)
Package Contents:
Features: Low Blue Light,Security Slot,Low Halogen
Windows Hello Compatible: Yes
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified 8.0,TCO Certified Edge
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Additional Warranty Information:
HP 3 year Active Care Next Business Day Onsite Hardware Support.
- Intel Core i3 3.30 GHz processor delivers fast, responsive performance with intelligent multitasking so you can run multiple apps without slowdown
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- 27" 1920 x 1080 display delivers sharp visuals and great viewing angles for immersive work and entertainment experiences
- atr:1100# delivers efficient system performance and streamlined operation designed for consistent desktop computing across standard workloads
- FreeDOS offers a lightweight, open-source DOS environment for running legacy applications and command-line tools with full compatibility
- atr:111115029# UHD Graphics 730 shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Desktop form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
- 12 MB L3 cache optimizes memory access patterns to accelerate data retrieval and improve overall processing efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | BQ0X3UA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | EliteOne |
| Product Series | 870 G9 |
| Product Name | EliteOne 870 G9 All-in-One PC |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i3-12100 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 27" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I219-LM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4) |
| Operating System | |
| Operating System Platform | DOS |
| Operating System | FreeDOS |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 23.60" (599.50 mm) |
| Width | 24.17" (614 mm) |
| Depth | 9.72" (247 mm) |
| Weight (Approximate) | 25.57 lb (11600 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Low Blue Light,Security Slot,Low Halogen |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 8.0,TCO Certified Edge |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | HP 3 year Active Care Next Business Day Onsite Hardware Support. |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HP Priority Access Plus Service - 5 Year - Service - 9 x 5 x Next Available Agent - Technical |
| SKU | U80MDE |
| Sale Price | $165.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf2
Additional-pdf1
Additional-pdf3
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]