Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP OmniBook Ultra Flip 14-fh0000 14-fh0000ca 14" Touchscreen Convertible Copilot+ PC 2 in 1 Notebook - 3K - 120 Hz - Intel Core Ultra (A9VH3UA#ABL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- OmniBook Ultra Flip Laptop 14-fh0000ca
- Power Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 5
Processor Model: 226V
Maximum Turbo Speed: 4.50 GHz
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Processor Threads: 8
Intel Evo Platform: Yes
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
NPU Performance: 40 TOPS
Chipset Manufacturer: Intel
System Memory Form Factor: On-board
On-board Memory: 16 GB
On-board Memory Technology: LPDDR5X
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 14"
Screen Mode: 3K
Display Screen Type: OLED
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Resolution: 2880 x 1800
Brightness: 400 cd/m²
Color Gamut: 100% DCI-P3
Contrast Ratio: 1000000:1
Standard Refresh Rate: 120 Hz
Touchscreen: Yes
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: Arc Graphics
Graphics Memory Technology: LPDDR5X
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
Bluetooth: Yes
Camera Privacy Shutter: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Front Camera/Webcam Resolution: 9 Megapixel
Infrared Camera: Yes
Finger Print Reader: Yes
Total Number of USB Ports: 1
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge)
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Home
Keyboard Backlight: Yes
Number of Cells: 6-cell
Maximum Battery Run Time: 20.50 Hours
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
Power Plug Type: Type C
Color Family: Blue
Product Color: Atmospheric Blue
Form Factor: Convertible
Height: 0.59" (14.90 mm)
Width: 12.35" (313.70 mm)
Depth: 8.51" (216.20 mm)
Weight (Approximate): 2.95 lb (1340 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Application/Usage: Premium Computing
Features: Corning Gorilla Glass 5,Low Blue Light,Flicker-free
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+)
Limited Warranty: 1 Year
Additional Warranty Information:
Manufacturer Warranty:
1-year limited hardware warranty. Additional information available at www.support.hp.com; 1-year limited technical support for software and initial setup (from date of purchase)- Powered by integrated NPU, Core Ultra 5 processor boosts real-time transcription, background blur, and adaptive performance
- The 14" 2880 x 1800 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 20.50 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | A9VH3UA#ABL |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | OmniBook Ultra Flip |
| Product Series | 14-fh0000 |
| Product Model | 14-fh0000ca |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Name | OmniBook Ultra Flip Laptop 14-fh0000ca |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 226V |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads | 8 |
| Intel Evo Platform | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | 3K |
| Display Screen Type | OLED |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 9 Megapixel |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Battery Run Time | 20.50 Hours |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Atmospheric Blue |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.59" (14.90 mm) |
| Width | 12.35" (313.70 mm) |
| Depth | 8.51" (216.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb (1340 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Application/Usage | Premium Computing |
| Features | Corning Gorilla Glass 5,Low Blue Light,Flicker-free |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | Manufacturer Warranty: 1-year limited hardware warranty. Additional information available at www.support.hp.com; 1-year limited technical support for software and initial setup (from date of purchase) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
User-Manual
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]