Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Pro Mini 400 G9 Desktop Computer - Intel Core i5 14th Gen i5-14500T - 16 GB - 256 GB SSD - Mini PC - Intel Q670 Chip (C1ZA7US#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Power Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 14th Gen
Processor Model: i5-14500T
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Q670
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
LAN Manufacturer: Intel
LAN Model: I219-LM
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports: 1
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Form Factor: Mini PC
Height: 1.34" (34 mm)
Width: 6.97" (177 mm)
Depth: 6.89" (175 mm)
Weight (Approximate): 3.13 lb (1420 g)
Package Contents:
Features: Security Slot,Low Halogen,Dust Filter,Tool-less Access
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Mini PC form factor offers a compact, lightweight footprint with multiple I/O ports, enabling flexible peripheral expansion in space-constrained setups
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Security Slot feature enhances system reliability and improves overall usability for a smoother computing experience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | C1ZA7US#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Pro Mini |
| Product Series | 400 G9 |
| Product Name | Pro Mini 400 G9 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i5-14500T |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Network & Communication | |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I219-LM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 6.89" (175 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb (1420 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Features | Security Slot,Low Halogen,Dust Filter,Tool-less Access |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
Additional-pdf3
User-Manual
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]