Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Pro x2 612 G2 Collaboration Keyboard - Docking Connectivity - Docking Port Interface - Answer Call, Volume Control, End/Reject Call (1FV39AA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Keyswitch Technology: Scissors
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Docking
Hot Keys: Answer Call,Volume Control,End/Reject Call
Keys Layout: QWERTY
Localization: International
Pointing Device Type: TouchPad
Keyboard/Keypad Host Interface: Docking Port
Product Color: Black
Keyboard/Keypad Height: 0.20" (5 mm)
Keyboard/Keypad Width: 11.81" (300 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 9.06" (230 mm)
Weight (Approximate): 12.45 oz (353 g)
Device Supported: Tablet
Limited Warranty: 1 Year
- The keyboard dock instantly transforms your tablet into a laptop by offering a physical keyboard
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- Quickly and easily connect with the tablet
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1FV39AA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Pro x2 612 G2 Collaboration Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Docking |
| Hot Keys | Answer Call,Volume Control,End/Reject Call |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | International |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Docking Port |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.20" (5 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 11.81" (300 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.06" (230 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.45 oz (353 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Tablet |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]