Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP StorageWorks SFP Module - For Data Networking, Optical Network - 1 x Fiber Channel Network - Optical Fiber8 Gigabit Ethernet - - 1 (AJ718A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Data Networking,Optical Network
Total Number of Ports: 1
Interfaces/Ports Details: 1 x Fiber Channel Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Ethernet Technology: 8 Gigabit Ethernet
Network Technology: Fiber Channel
Height: 6.18" (157 mm)
Width: 2.91" (73.90 mm)
Depth: 4.37" (111 mm)
Weight (Approximate): 20 g
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | AJ718A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Name | 8Gb Short Wave Fibre Channel SFP+ 1 Pack Transceiver |
| Product Type | SFP+ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Networking,Optical Network |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x Fiber Channel Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 8 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | Fiber Channel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.18" (157 mm) |
| Width | 2.91" (73.90 mm) |
| Depth | 4.37" (111 mm) |
| Weight (Approximate) | 20 g |
[/custom-specifications]