Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP TM-T20IIIL Industrial Direct Thermal Printer - Monochrome - Receipt Print - USB - USB Host - Serial - With Cutter - 7.87 in/s (200 (340U3AA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Recommended Use: Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 7.87 in/s (200 mm/s)
Barcode Symbology Supported: UPC-A/E,JAN-13,JAN-8,EAN-8,EAN-13,Code 39,Code 93,Code 128,ITF,Codabar (NW-7),QR Code,Maxi Code,Composite Symbology,GS1-128,GS1 DataBar Omnidirectional,GS1 DataBar Truncated,GS1 DataBar Expanded,GS1 DataBar Limited
Character Sets: 95 Alphanumeric,18 International
Fonts Included: Font A (default): 12 x 24 (including 2-dot horizontal spacing),Font B: 9 x 17 (including 2-dot horizontal spacing)
Application/Usage: Industrial
Features: Auto-cutter
USB Host: Yes
Serial Port: Yes
USB: Yes
Cutter: Yes
Cutting Method: Automatic
Cutter Life: 1500000 Cuts
Media Type: Receipt
Media Thickness: 3 mil (0.075000 mm)
Maximum Roll Diameter: 3.1" (80 mm)
Maximum Label Width: 3.15" (80 mm)
Operating System Supported: Windows 7/8/8.1/10Windows Server® 2008/2008 R2/2012/2012 R2/2016/2019, Windows Embedded Standard 7/POS Ready7/8.1 Industry Linux Ubuntu 18.04/Cent OS 7 1810, openSUSE13.1 Mac® OS 10.12/10.13/10.14, OS X 10.10.5/10.11
Software Included: TM-T20IIIL Utility (Windows)
Mean Time Between Failures (MTBF): 41.1 Year
Mean Cycles Between Failures (MCBF): 60000000
Print Head Life: 100
Operating Temperature: 41°F (5°C) - 113°F (45°C)
Operating Relative Humidity: 10% - 90%
Height: 5.39" (136.91 mm)
Width: 5.51" (139.95 mm)
Depth: 7.56" (192.02 mm)
Weight (Approximate): 3.31 lb (1501.39 g)
Platform Supported: PC,Android,iOS
Certifications & Standards: FCC/ICES-003 Class A
UL62368-1/CSA C22.2 No. 62368.1
RoHS compliant
Recyclable product
ENERGY STAR® qualified
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Conveniently print your receipts
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 340U3AA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Series | TM-T20 |
| Product Model | TM-T20IIIL |
| Product Name | Epson TM-T20IIIL Thermal Receipt Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.87 in/s (200 mm/s) |
| Barcode Symbology Supported | UPC-A/E,JAN-13,JAN-8,EAN-8,EAN-13,Code 39,Code 93,Code 128,ITF,Codabar (NW-7),QR Code,Maxi Code,Composite Symbology,GS1-128,GS1 DataBar Omnidirectional,GS1 DataBar Truncated,GS1 DataBar Expanded,GS1 DataBar Limited |
| Character Sets | 95 Alphanumeric,18 International |
| Fonts Included | Font A (default): 12 x 24 (including 2-dot horizontal spacing),Font B: 9 x 17 (including 2-dot horizontal spacing) |
| Application/Usage | Industrial |
| Features | Auto-cutter |
| Interfaces/Ports | |
| USB Host | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Life | 1500000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Receipt |
| Media Thickness | 3 mil (0.075000 mm) |
| Maximum Roll Diameter | 3.1" (80 mm) |
| Maximum Label Width | 3.15" (80 mm) |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 7/8/8.1/10Windows Server® 2008/2008 R2/2012/2012 R2/2016/2019, Windows Embedded Standard 7/POS Ready7/8.1 Industry Linux Ubuntu 18.04/Cent OS 7 1810, openSUSE13.1 Mac® OS 10.12/10.13/10.14, OS X 10.10.5/10.11 |
| Software Included | TM-T20IIIL Utility (Windows) |
| Reliability | |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 41.1 Year |
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 60000000 |
| Print Head Life | 100 |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.39" (136.91 mm) |
| Width | 5.51" (139.95 mm) |
| Depth | 7.56" (192.02 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb (1501.39 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC,Android,iOS |
| Certifications & Standards | FCC/ICES-003 Class A UL62368-1/CSA C22.2 No. 62368.1 RoHS compliant Recyclable product ENERGY STAR® qualified |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]