Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Z2 G9 Workstation - Intel Core i9 14th Gen i9-14900 - 32 GB - 256 GB SSD - Tower - Intel W680 Chip - Windows 11 Pro - NVIDIA 16 GB (C21TVUA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Z2 Tower G9 Workstation
- HP USB Business Slim Wired SmartCard CCID Keyboard
- HP 125 Wired Mouse
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i9
Processor Generation: 14th Gen
Processor Model: i9-14900
Processor Core: Tetracosa-core (24 Core)
Processor Threads: 32
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: W680
Standard Memory: 32 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Total Number of Memory Slots: 4
Memory Configuration: 2 x 16GB
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unbuffered
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
Solid State Drive Interface: PCI Express 4.0
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1
Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA
Graphics Memory Technology: GDDR6
Graphics Memory Capacity: 16 GB
Graphics Memory Accessibility: Dedicated
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 10
DisplayPort: Yes
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Maximum Power Supply Wattage: 700 W
Form Factor: Tower
Weight (Approximate): 13.67 lb (6200 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
- With 32 GB of memory, users can run many programs without losing execution performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 256 GB SSD capacity provides sufficient space to store critical files and essential applications
- 700 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- With DDR5 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- Tower form factor supports easy customization and upgrades for long-term flexibility and efficiency
- Performance computing workstation supports demanding workloads with reliable performance and optimized usability
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for demanding business applications and data-heavy tasks
- Tetracosa-core (24 Core) processor core helps workstation process data quickly and reliably for improved productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | C21TVUA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Series | Z2 G9 |
| Product Name | Z2 Tower G9 Workstation |
| Product Type | Workstation |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i9-14900 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Threads | 32 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 700 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb (6200 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HP AMD Radeon RX 6400 Graphic Card - 4 GB - DisplayPort - HDMI |
| SKU | 6Q3U4AA |
| Sale Price | $570.95 |
| Product | HP 12 TB Hard Drive - 3.5" - SATA (SATA/600) - Workstation Device Supported - 7200rpm |
| SKU | 5S461AA |
| Sale Price | $882.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf4
Additional-pdf5
Additional-pdf2
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]