Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP ZBook Firefly 14 G8 14" Mobile Workstation - Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 - 16 GB - 512 GB SSD - English, French Keyboard - - - (3V367UT#ABL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ZBook Firefly 14 G8 Mobile Workstation
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i7
Processor Generation: 11th Gen
Processor Model: i7-1185G7
Chipset Manufacturer: Intel
System Memory Technology: DDR4 SDRAM
Intel Optane Memory Ready: Yes
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 14"
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 2
Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports: 2
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 10 Pro
Operating System Language: English/French
Operating System Architecture: 64-bit
Keyboard Localization: English,French
Keyboard Backlight: Yes
Number of Cells: 3-cell
Maximum Battery Run Time: 14 Hours
Height: 0.70" (17.90 mm)
Width: 12.72" (323 mm)
Depth: 8.45" (214.60 mm)
Weight (Approximate): 2.98 lb (1350 g)
Package Contents:
Features: Anti-glare Screen
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Windows 10 Pro is ideal for both home and office use, featuring improved 2 x 2 snapping to enhance productivity on desktops
- 14 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3V367UT#ABL |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | ZBook Firefly |
| Product Series | 14 G8 |
| Product Name | ZBook Firefly 14 G8 Mobile Workstation |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English/French |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English,French |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hours |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.70" (17.90 mm) |
| Width | 12.72" (323 mm) |
| Depth | 8.45" (214.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb (1350 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]