Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE 1420-24G-PoE+ (124W) Switch - 24 Ports - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T - Refurbished - 2 Layer Supported - Twisted Pair - - (JH019AR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 24
Modular: No
Port/Expansion Slot Details: 24 x Gigabit Ethernet Network
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Layer Supported: 2
Manageable: No
Power Source: Power Supply
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable,Desktop
Height: 1.73" (43.94 mm)
Width: 17.32" (439.93 mm)
Depth: 9.37" (238 mm)
Weight (Approximate): 7.28 lb (3300 g)
- Features 24 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JH019AR |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Series | 1420 |
| Product Model | 1420-24G-PoE+ (124W) |
| Product Name | 1420-24G-PoE+ (124W) Switch |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Modular | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable,Desktop |
| Height | 1.73" (43.94 mm) |
| Width | 17.32" (439.93 mm) |
| Depth | 9.37" (238 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.28 lb (3300 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HPE Premier Flex Fiber Optic Cable - 164 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device - First End: LC Network - Male - Second End: LC Network - Male |
| SKU | QK737A |
| Sale Price | $591.95 |
| Product | HP OM3 Fiber Channel Cable - LC Male - LC Male - 0.5m |
| SKU | AJ833A |
| Sale Price | $95.95 |
| Product | HP OM3 Fiber Channel Cable - LC Male - LC Male - 30m |
| SKU | AJ838A |
| Sale Price | $299.95 |
| Product | HP OM3 Fiber Channel Cable - LC Male - LC Male - 50m |
| SKU | AJ839A |
| Sale Price | $361.95 |
[/custom-options]