Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE ProLiant ML350 G11 4U Tower Server - 1 x Intel Xeon Silver 4410Y 2 GHz - 64 GB RAM - 960 GB SSD - (2 x 480GB) SSD Configuration - (P69310-005)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ProLiant ML350 G11 Server
- 6-foot IEC C-13/C-14 Jumper Cord
- UEFI Secure Boot and Secure Start support
- Immutable Silicon Root of Trust
- FIPS 140-3 validation (iLO 6 certification in progress)
- Common Criteria certification (iLO 6 certification in progress)
- Configurable for PCI DSS compliance
- Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser
- Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)
- Tamper-free updates -- components digitally signed and verified
- Secure Recovery -- recover critical firmware to known good state on detection of compromised firmware
- Ability to rollback firmware
- Secure erase of NAND
- TPM (Trusted Platform Module) 2.0
- Front bezel key-lock feature -- standard, available in both Tower and Rack models
- Padlock slot, standard
- Kensington Lock slot, standard
Number of Processors Supported: 2
Number of Processors Installed: 1
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Xeon Silver
Processor Generation: 4th Gen
Processor Model: 4410Y
Processor Core: Dodeca-core (12 Core)
Processor Speed: 2 GHz
Cache: 30 MB
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C741
Standard Memory: 64 GB
Maximum Memory Supported: 8 TB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Number of Occupied Memory Slots: 2
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered (Buffered)
Number of Solid State Drives: 2
Total Solid State Drive Capacity: 960 GB
Solid State Drive Interface: Serial ATA/600
Controller Type: Serial Attached SCSI (SAS),Serial ATA
Controller Model: MR408i-o
RAID Supported: Yes
Number of Total Expansion Bays: 9
Number of External 5.25" Bays: 1
Number of Internal 2.5" Bays: 8
Number of SFF Bays: 8
Hot Swappable Bays: Yes
Total Number of Expansion Slots: 4
PCI Express Details: 4 x8 PCIe 5.0 slots
Riser Card: 4 x8 PCIe 5.0 slots with primary riser cage
Graphics Memory Capacity: 16 MB
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 2.0 Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 4
VGA: Yes
Remote Management: Yes
Remote Management Controller: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses)
DisplayPort: Yes
Operating System Supported: Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Ubuntu,Citrix XenServer,Windows Server,Oracle Linux
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Number of Power Supplies Supported: 2
Number of Power Supplies Installed: 2
Plug/Connector Type: C13/C14
Maximum Power Supply Wattage: 800 W
Redundant Power Supply: Yes
Hot Swappable Power Supply: Yes
Package Contents:
Security Features:
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Form Factor: Tower
Rack Height: 4U
Height: 18.19" (462 mm)
Width: 6.85" (174 mm)
Depth: 28.03" (712 mm)
Weight (Approximate): 81.97 lb (37180 g)
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
Server warranty includes 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response.
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- 64 GB memory offers effective multitasking
- 960 GB SSD provides sufficient capacity for your data and files, ensuring quick access and smooth multitasking
- 800 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Xeon Silver 2 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Tower form factor is ideal for internal apps, public websites, or secure data storage, offering reliable standalone performance
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- 4th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P69310-005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | ML350 G11 |
| Product Name | ProLiant ML350 G11 Server |
| Product Type | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Model | 4410Y |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 30 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Memory | |
| Standard Memory | 64 GB |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Storage | |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS),Serial ATA |
| Controller Model | MR408i-o |
| RAID Supported | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| PCI Express Details | 4 x8 PCIe 5.0 slots |
| Riser Card | 4 x8 PCIe 5.0 slots with primary riser cage |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Ubuntu,Citrix XenServer,Windows Server,Oracle Linux |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 18.19" (462 mm) |
| Width | 6.85" (174 mm) |
| Depth | 28.03" (712 mm) |
| Weight (Approximate) | 81.97 lb (37180 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Server warranty includes 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response. |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HPE 6 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600) - 7200rpm - 1 Year Warranty - 1 |
| SKU | 861742-B21 |
| Sale Price | $1546.95 |
| Product | HPE Pointnext Tech Care Essential - Post Warranty - 2 Year - Warranty - 24 x 7 x 4 Hour - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | H93X8PE |
| Sale Price | $6389.95 |
| Product | HPE Pointnext Tech Care Basic Service - Extended Warranty - 7 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | H93V6E |
| Sale Price | $9701.95 |
| Product | HPE PM1735a 6.40 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - U.3 (PCI Express NVMe 4.0) - Mixed Use - Server, Storage Server Device Supported - 3 DWPD - 35040 TB TBW - Hot Pluggable |
| SKU | P50233-B21 |
| Sale Price | $99204.95 |
| Product | HPE Pointnext Tech Care Basic Service - Extended Warranty - 4 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | H93S6E |
| Sale Price | $4486.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]