Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE SFP+ Module - For Data Networking, Optical Network - 1 x Fiber Channel Network - 1 (AJ716B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Data Networking,Optical Network
Total Number of Ports: 1
Interfaces/Ports Details: 1 x Fiber Channel Network
Network Technology: Fiber Channel
Height: 2.91" (73.91 mm)
Width: 4.37" (111 mm)
Depth: 6.18" (156.97 mm)
Weight (Approximate): 20 g
Compatibility:
HP B-Series Switches
Country of Origin: China
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | AJ716B |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Name | SFP+ Module |
| Product Type | SFP+ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Networking,Optical Network |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x Fiber Channel Network |
| Media & Performance | |
| Network Technology | Fiber Channel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.91" (73.91 mm) |
| Width | 4.37" (111 mm) |
| Depth | 6.18" (156.97 mm) |
| Weight (Approximate) | 20 g |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | HP B-Series Switches |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HPE SN8700B 64Gb 48-port 64Gb Short Wave SFP56 Integrated Fibre Channel Switch Blade - 48 Ports - 64 Gbit/s - 48 Fiber Channel Ports - Blade |
| SKU | R7M12A |
| Sale Price | $578571.94 |
| Product | HPE StoreFabric SN8600B 4-slot Power Pack+ Director Switch - 32 Gbit/s - 64 x Total Expansion Slots - Manageable - Rack-mountable - 9U |
| SKU | Q0U83B |
| Sale Price | $219481.95 |
| Product | HPE SN8700B 4-slot Power Pack+ Director Switch - 4 x Total Expansion Slots - Rack-mountable - 8U - Redundant Power Supply - 3 Year |
| SKU | R6A98A |
| Sale Price | $209026.95 |
| Product | HPE SN8700B 8-slot Power Pack+ Director Switch - 8 x Total Expansion Slots - Rack-mountable - 14U - Redundant Power Supply - 3 Year |
| SKU | R6A97A |
| Sale Price | $314129.94 |
[/custom-options]