Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE X240 QSFP28 4xSFP28 5m Direct Attach Copper Cable - 16.4 ft QSFP28/SFP28 Network Cable for Network Device, Switch - First End: 1 x (JL284A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Type: QSFP28/SFP28
Cable Length: 16.4 ft
Connector Type on First End: QSFP28 Network - Male
Connector on First End Details: 1 x QSFP28 Network - Male
Connector Type on Second End: SFP28 Network - Male
Connector on Second End Details: 4 x SFP28 Network - Male
Device Supported: Network Device,Switch
Data Transfer Rate: 100 Gbit/s
Weight (Approximate): 1.13 kg
Compatibility:
HPE FlexFabric 5940 Series Switches
- For exceptional quality, upright compatibility and reliability use this Network Cable
- Features QSFP28/SFP28 cable type
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JL284A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Model | X240 |
| Product Name | X240 QSFP28 4xSFP28 5m Direct Attach Copper Cable |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Network Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | QSFP28/SFP28 |
| Cable Length | 16.4 ft |
| Connector Type on First End | QSFP28 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP28 Network - Male |
| Connector Type on Second End | SFP28 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 4 x SFP28 Network - Male |
| Device Supported | Network Device,Switch |
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.13 kg |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | HPE FlexFabric 5940 Series Switches |
[/custom-specifications]