Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE X2A0 25G SFP28 to SFP28 7m Active Optical Cable - 23 ft (7 m) Fiber Optic Network Cable for Network Device, Switch - First End: 1 (JL297A#B01)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Type: Fiber Optic
Cable Length: 23 ft (7 m)
Connector Type on First End: SFP28 Network
Connector on First End Details: 1 x SFP28 Network
Connector Type on Second End: SFP28 Network
Connector on Second End Details: 1 x SFP28 Network
Device Supported: Network Device,Switch
Data Transfer Rate: 25 Gbit/s
Features: Active
Weight (Approximate): 6.40 oz (181.44 g)
- Allows you to access all of the networked data, swiftly and securely
- Features Fiber Optic cable type
- Features Active
- Fully compatible with network devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JL297A#B01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Name | X2A0 25G SFP28 to SFP28 7m Active Optical Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Length | 23 ft (7 m) |
| Connector Type on First End | SFP28 Network |
| Connector on First End Details | 1 x SFP28 Network |
| Connector Type on Second End | SFP28 Network |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP28 Network |
| Device Supported | Network Device,Switch |
| Data Transfer Rate | 25 Gbit/s |
| Features | Active |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz (181.44 g) |
[/custom-specifications]