Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Humanscale Float Mini - Bamboo Top - Cloud White Base - Height Adjustable - 16" (406 mm) Table Top Length x 27" (686 mm) Table Top - - (FM2WH1627BM)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Length: 16" (406 mm)
Table Top Width: 27" (686 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 27.24" (692 mm)
Maximum Height Adjustment: 41.46" (1053 mm)
Base Included: Yes
Number of Casters: 3
Application/Usage: Home,Workstation
Base Color/Finish: Cloud White
Top Color/Finish: Bamboo
Features: Pneumatic Adjustment,Ergonomic Design,Glide,Compact,Caster,Adjustable Height
Height: 41.5" (1053 mm)
Weight (Approximate): 42.11 lb (19100 g)
Limited Warranty: 5 Year
- Provides the open accessibility of a table with the added functionality of a desk
- Experience personalized ergonomics with easy-to-use height settings crafted for your comfort
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Humanscale Corporation |
| Manufacturer Part Number | FM2WH1627BM |
| Manufacturer Website Address | http://www.humanscale.com |
| Brand Name | Humanscale |
| Product Line | Float Mini |
| Product Model | FM2WH1627BM |
| Product Name | Float Mini |
| Product Type | Table Desk |
| Product Information | |
| Table Top Length | 16" (406 mm) |
| Table Top Width | 27" (686 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 27.24" (692 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 41.46" (1053 mm) |
| Base Included | Yes |
| Number of Casters | 3 |
| Application/Usage | Home,Workstation |
| Base Color/Finish | Cloud White |
| Top Color/Finish | Bamboo |
| Features | Pneumatic Adjustment,Ergonomic Design,Glide,Compact,Caster,Adjustable Height |
| Physical Characteristics | |
| Height | 41.5" (1053 mm) |
| Weight (Approximate) | 42.11 lb (19100 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]