Intel AX210 IEEE 802.11ax Bluetooth 5.3 Tri Band Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter - PCI Express - 2.40 GHz ISM - 6 GHz UNII - M.2 2230 (AX210.NGWG)
SKU:
AX210.NGWG
UPC:
675901877039
MSRP:
$27.99
$27.99
$25.99
Save:
$2.00 (7.15%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 6E
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.3
Network Band: Tri Band
ISM Band: Yes
UNII Band: Yes
ISM Maximum Frequency: 2.40 GHz
UNII Maximum Frequency: 6 GHz
Host Interface: PCI Express
Form Factor: M.2 2230
Weight (Approximate): 0.10 oz (2.80 g)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | AX210.NGWG |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Model | AX210 |
| Product Name | Wi-Fi 6E AX210 (Gig+), 2230, 2x2 AX R2 (6GHz)+BT, vPro |
| Product Type | Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter |
| Technical Information | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Network Band | Tri Band |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 6 GHz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2230 |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz (2.80 g) |
[/custom-specifications]
Intel AX210 IEEE 802.11ax Bluetooth 5.3 Tri Band Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter - PCI Express - 2.40 GHz ISM - 6 GHz UNII - M.2 2230 (AX210.NGWG)
MSRP:
$27.99
$27.99
$25.99
Save:
$2.00 (7.15%)
Out of stock