Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon Silver 4114T Deca-core (10 Core) 2.20 GHz Processor - OEM Pack - 13.75 MB L3 Cache - 10 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 3 (CD8067303645300)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Intel Server System R1208WFTYS
- Intel Server System R1304WF0YS
- Intel Server System R1304WFTYS
- Intel Server System R2208WF0ZS
- Intel Server System R2208WFQZS
- Intel Server System R2208WFTZS
- Intel Server System R2224WFQZS
- Intel Server System R2224WFTZS
- Intel Server System R2308WFTZS
- Intel Server System R2312WF0NP
- Intel Server System R2312WFQZS
- Intel Server System R2312WFTZS
- Intel Server Board S2600BPB
- Intel Server Board S2600BPQ
- Intel Server Board S2600BPS
- Intel Server Board S2600STB
- Intel Server Board S2600WFQ
- Intel Server Board S2600WF0
- Intel Server Board S2600WFT
- Intel Compute Module HNS2600BPB24
- Intel Compute Module HNS2600BPB
- Intel Compute Module HNS2600BPQ
- Intel Compute Module HNS2600BPQ24
- Intel Compute Module HNS2600BPS
- Intel Compute Module HNS2600BPS24
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Clock Speed: 2.20 GHz
Overclocking Speed: 3 GHz
L2 Cache: 10 MB
L3 Cache: 13.75 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Socket: Socket 3647
Thermal Design Power: 85 W
Thermal Specification: 197.6°F (92°C)
Width: 2.99" (76 mm)
Depth: 2.22" (56.50 mm)
Compatibility:
1U Rack Server Systems:
2U Rack Server Systems:
Dual-Socket Server Boards:
Intel Compute Modules:
- The Socket 3647 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Its 10 MB L2 and 13.75 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8067303645300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon Silver |
| Product Model | 4114T |
| Product Name | Xeon Silver Deca-core 4114T 2.2Ghz Server Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 13.75 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 85 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 197.6°F (92°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 2.22" (56.50 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | 1U Rack Server Systems:
2U Rack Server Systems:
Dual-Socket Server Boards:
Intel Compute Modules:
|
[/custom-specifications]