Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon w3-2535 Deca-core (10 Core) 3.50 GHz Processor - OEM Pack - 26.25 MB L3 Cache - 64-bit Processing - 4.60 GHz Overclocking - (PK8071305502300)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Clock Speed: 3.50 GHz
Overclocking Speed: 4.60 GHz
L3 Cache: 26.25 MB
64-bit Processing: Yes
Processor Threads: 20
Processor Socket: Socket LGA-4677
Intel vPro Technology: Yes
Intel Trusted Execution Technology: Yes
Device Supported: Workstation
Features: Intel Virtualization Technology
Thermal Specification: 165.2°F (74°C)
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Intel® Xeon® Deca-core (10 Core) 3.50 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 26.25 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | PK8071305502300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon |
| Product Model | w3-2535 |
| Product Name | Xeon Deca-core w3-2535 3.5 GHz Workstation Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| L3 Cache | 26.25 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Device Supported | Workstation |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |
[/custom-specifications]