B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Total Number of Ports: 48
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 2U
Compatible Rack Width: 19"
Height: 3.46" (88 mm)
Width: 18.98" (482 mm)
Depth: 1.89" (48 mm)
Weight (Approximate): 2.80 lb (1270 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 513579 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Brand Name | Intellinet |
| Product Model | 513579 |
| Product Name | Cat5e Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 48 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Height | 3.46" (88 mm) |
| Width | 18.98" (482 mm) |
| Depth | 1.89" (48 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb (1270 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
Intellinet Cat5e UTP 48 Port Patch Panel Black 19 Inch Wide Rack-mountable RJ-45 High S X 513579
MSRP:
$89.71
$89.99
$83.95
Save:
$5.76 (6.40%)
Out of stock