Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intellinet Network Cabinet, Wall Mount (Double Section), 15U, 550mm Depth, Black, Assembled, Max 30kg, 19" , Three Year Warranty - For (712019)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 19" Double Section Wallmount Cabinet, 15U, 550 mm (21.7 in.) Depth, Black
- Installation Hardware Including Tool, 20 x M6 Sets and 6 x Keys
Application/Usage: LAN Switch,Patch Panel
Features: Reversible Front Door,Rear Door,Removable Side Panel
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Tempered Glass,Cold Rolled Steel,SPCC
Static/Stationary Weight Capacity: 66.14 lb (30000 g)
Height: 30.31" (770 mm)
Width: 23.62" (600 mm)
Depth: 21.65" (550 mm)
Rack Height: 15U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 16.73" (425 mm)
Weight (Approximate): 68.34 lb (31000 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Limited Warranty: 3 Year
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with tempered glass to offer great resistance to damage and deterioration
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- LAN Switch application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Reversible Front Door feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 712019 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Brand Name | Intellinet |
| Product Name | 19" Double Section Wallmount Cabinet, 15U, 550 mm (21.7 in.) Depth, Black |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | LAN Switch,Patch Panel |
| Features | Reversible Front Door,Rear Door,Removable Side Panel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Tempered Glass,Cold Rolled Steel,SPCC |
| Static/Stationary Weight Capacity | 66.14 lb (30000 g) |
| Height | 30.31" (770 mm) |
| Width | 23.62" (600 mm) |
| Depth | 21.65" (550 mm) |
| Rack Height | 15U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 16.73" (425 mm) |
| Weight (Approximate) | 68.34 lb (31000 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf3
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]