Intellinet Patch Panel, Cat6, UTP, 16-Port, 1U, Black - 16 Port(s) - 16 x RJ-45 - 1U High - 19" Wide - Rack-mountable (519526)
SKU:
519526
UPC:
766623519526
MSRP:
$53.86
$53.95
$49.95
Save:
$3.91 (7.25%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
48.26
(cm)
Height:
4.32
(cm)
Depth:
4.83
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Cat6 Patch Panel
- 4 x Mounting Screws
- Quick Start Guide
Total Number of Ports: 16
Number of Network (RJ-45) Ports: 16
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 1U
Compatible Rack Width: 19"
Height: 1.70" (43.18 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 1.90" (48.26 mm)
Weight (Approximate): 710 g
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 519526 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Brand Name | Intellinet |
| Product Model | 519526 |
| Product Name | Cat6 Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 16 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 1.90" (48.26 mm) |
| Weight (Approximate) | 710 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Intellinet Patch Panel, Cat6, UTP, 16-Port, 1U, Black - 16 Port(s) - 16 x RJ-45 - 1U High - 19" Wide - Rack-mountable (519526)
MSRP:
$53.86
$53.95
$49.95
Save:
$3.91 (7.25%)
Available & Ready to Ship