Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
IOGEAR Wireless HDMI Transmitter - 1 Input Device - 30 ft (9144 mm) Range - 1 x USB - 1 x HDMI In - Full HD - 1920 x 1080 - Wireless (GWHDSTXB)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Wireless HDMI Transmitter
- 1 x Mini USB to USB Cable
- 1 x Mini USB Power Adapter
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Warranty Card
Connectivity Technology: Wireless
Number of Input Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 30 ft (9144 mm)
Graphics Modes: Full HD
Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
HDMI In: Yes
USB: Yes
Number of USB Ports: 1
Number of HDMI Inputs: 1
Wireless LAN: Yes
Transmitter Height: 0.66" (16.76 mm)
Transmitter Width: 3.25" (82.55 mm)
Transmitter Depth: 1.19" (30.23 mm)
Transmitter Weight (Approximate): 0.81 oz (23 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
- Wireless video transmitter for the IOGEAR GWHDMS52 and GWHD1
- Wireless uncompressed Full HD 1080p audio/video streaming with 3D support up to 30ft
- Send content from a laptop, game console, Blu-ray player, set-top box, DVR or cable box with HDMI output
- Wireless 5.1 channel digital audio
- Video resolutions: 480p, 720p, 1080i and 1080p
- No software or driver installation needed
- Based on WHDI™ Technology - Low latency < 1ms; great for wireless gaming
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Manufacturer Part Number | GWHDSTXB |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Brand Name | IOGEAR |
| Product Model | GWHDSTXB |
| Product Name | Wireless HDMI Transmitter |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 30 ft (9144 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI In | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 0.66" (16.76 mm) |
| Transmitter Width | 3.25" (82.55 mm) |
| Transmitter Depth | 1.19" (30.23 mm) |
| Transmitter Weight (Approximate) | 0.81 oz (23 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
[/custom-specifications]