Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ioSafe Duo DAS Storage System - 2 x HDD Supported - 28 TB Supported HDD Capacity - 0 x HDD Installed - RAID Supported - 0, 1, JBOD - 2 (72400-1930-0200)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Hard Drives Supported: 2
Number of Hard Drives Installed: 0
Total Hard Drive Capacity Supported: 28 TB
Number of Total Expansion Bays: 2
Number of 2.5"/3.5" Bays: 2
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, Concatenation, JBOD
Host Interface: USB 3.2 (Gen 2) Type C
Total Number of USB Ports: 3
Height: 9.06" (230.12 mm)
Width: 5.90" (149.86 mm)
Depth: 11.50" (292.10 mm)
Form Factor: Desktop
Weight (Approximate): 10.80 kg
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 2 Year
Additional Warranty Information: 2 Years Hardware Warranty
- Fireproof
- Waterproof
- RAID storage
- Fast USB 3.2 connection
- Data Recovery Service
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | CDSG |
| Manufacturer Part Number | 72400-1930-0200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.digistor.com |
| Brand Name | ioSafe |
| Product Line | Duo |
| Product Name | Duo DAS Storage System |
| Product Type | DAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 28 TB |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 2 |
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, Concatenation, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 9.06" (230.12 mm) |
| Width | 5.90" (149.86 mm) |
| Depth | 11.50" (292.10 mm) |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 10.80 kg |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 Years Hardware Warranty |
[/custom-specifications]