Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ioSafe Solo G3 Black Edition 4 TB Desktop Hard Drive - External - Black - USB 3.0 Type A - 256-bit AES Encryption Standard - 2 Year (71300-1238-1500)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Solo G3 Black Edition Hard Drive
- USB 3.0 Cable
- USB 3.0 Y-Cable (use for additional USB bus power)
- Quick Start Guide
Storage Capacity: 4 TB
Platform Supported: Linux,PC,Mac
Encryption Standard: 256-bit AES
Wireless LAN: No
Host Interface: USB 3.0 Type A
Product Color: Black
Drive Type: External
External Drive Type: Desktop
Durability: Fire Proof,Water Proof,Theft Proof
Height: 7.09" (180 mm)
Width: 5" (127 mm)
Length: 11.02" (280 mm)
Weight (Approximate): 6.80 kg
Package Contents:
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 8.1,Mac OS X 10.14 Mojave,Red Hat Enterprise Linux,Ubuntu Linux
Limited Warranty: 2 Year
- With 4 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- The USB 3.0 Type A interface provides smooth data transfer and outstanding performance
- With 256-bit AES encryption protect all your valuable data and keep your personal files safe & secure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | CDSG |
| Manufacturer Part Number | 71300-1238-1500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.digistor.com |
| Brand Name | ioSafe |
| Product Line | Solo G3 Black Edition |
| Product Name | Solo G3 Black Edition Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported | Linux,PC,Mac |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 Type A |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Durability | Fire Proof,Water Proof,Theft Proof |
| Height | 7.09" (180 mm) |
| Width | 5" (127 mm) |
| Length | 11.02" (280 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.80 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 8.1,Mac OS X 10.14 Mojave,Red Hat Enterprise Linux,Ubuntu Linux |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]