Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
IronKey 32GB Basic USB 3.0 Flash Drive - 32 GB - USB 3.0 - Silver - 256-bit AES - Lifetime Warranty (IK-S1000-32GB-B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 32 GB
Encryption Standard: 256-bit AES
Host Interface: USB 3.0
Product Color: Silver
Height: 0.36" (9.10 mm)
Width: 0.83" (21.10 mm)
Length: 3.24" (82.30 mm)
Weight (Approximate): 1.129 oz
Limited Warranty: Lifetime
- 32 GB storage capacity allows you to store music, films and a variety of other personal and professional files
- For super-fast data transfer take advantage of USB 3.0 connectivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | IK-S1000-32GB-B |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | IronKey |
| Product Line | Basic |
| Product Model | S1000 |
| Product Name | 32GB Basic USB 3.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.36" (9.10 mm) |
| Width | 0.83" (21.10 mm) |
| Length | 3.24" (82.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.129 oz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]