Jabra Biz 1500 Headset - Mono - USB - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 6.80 kHz - Over-the-head - Monaural - Supra-aural - 7.5 ft (2.30 m) - (GSA1553-0159)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- BIZ 1500 Headset
- Warranty Card
- Warning Card
- Quick Start Guide
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 7.5 ft (2.30 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 6.80 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Lightweight,PeakStop,Adjustable Arm,Flexible Arm,Wideband Audio,Noise Reduction
Adjustable Microphone: Yes
Earpiece Design: Over-the-head
Earpiece Type: Monaural
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling,Uni-directional
Host Interface: USB
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Height: 2.24" (57 mm)
Width: 4.37" (111 mm)
Depth: 6.50" (165 mm)
Weight (Approximate): 1.69 oz (48 g)
Weight (Approximate) with Cable: 3.25 oz (92 g)
Package Contents:
Application/Usage: Desk Phone,Softphone,Voice Call,Music,Phone,Telephone
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: Mexico
Platform Supported: PC
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural Biz 1500 offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Features USB connector for consistent, secure data transfer and smooth operation
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz6.80 kHz for accurate sound reproduction
- Foam ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Noise cancellation helps boost concentration by reducing background noise and distractions for focused listening
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | GSA1553-0159 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | Biz 1500 |
| Product Name | Biz 1500 Headset |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 7.5 ft (2.30 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Lightweight,PeakStop,Adjustable Arm,Flexible Arm,Wideband Audio,Noise Reduction |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Uni-directional |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 2.24" (57 mm) |
| Width | 4.37" (111 mm) |
| Depth | 6.50" (165 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.69 oz (48 g) |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.25 oz (92 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Desk Phone,Softphone,Voice Call,Music,Phone,Telephone |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf4
Additional-pdf3
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]