Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra 9559-553-125 Engage 65 Wireless DECT Stereo Headset with Extended Range & Noise Aware Microphone
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Engage 65 Stereo Headset
- Base
- Power Supply
- USB Cable
- Deskphone Cable
- Documentation
- Quick Start Guide
Connectivity Technology: Wireless
Wireless Technology: DECT
Wireless Operating Distance: 492.1 ft (150 m)
Sound Mode: Stereo
Minimum Frequency Response: 40 Hz
Maximum Frequency Response: 16 kHz
Near Field Communication: No
Sound Pressure Level: 118 dB
Earpiece Design: Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Electret,Condenser,Uni-directional,MEMS Technology
Height: 6.65" (169 mm)
Width: 5.55" (141 mm)
Depth: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 2.89 oz (82 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Sharp looking over head design will give you a comfortable fit
- Enjoy wireless freedom with 65 Stereo Headset
- With the wireless Digital Enhanced Cordless Telecommunications technology, answer your calls remotely while multitasking around the workplace
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone
- Sit comfortably anywhere in your room as the 65 Stereo offers wireless range of up to 492.1 ft (150 m)
- Immense yourself in quality sound with this stereo Headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 40 Hz-16 kHz
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 9559-553-125 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | Engage |
| Product Model | 65 Stereo |
| Product Name | Engage 65 Stereo Headset |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Operating Distance | 492.1 ft (150 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Near Field Communication | No |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Electret,Condenser,Uni-directional,MEMS Technology |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.65" (169 mm) |
| Width | 5.55" (141 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.89 oz (82 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]