Jabra Style Bluetooth Mono Headset - Mono - Wireless - Bluetooth - 98.4 ft (30 m) - 32 Ohm - On-ear, Over-the-ear - Monaural - In-ear (100-99600001-20)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Style Bluetooth Mono Headset
- 1 x AC charger
- 1 x extra eargel
- 1 x quick start guide
- 1 x warranty leaflet
- 1 x register paper
Connectivity Technology: Wireless
Wireless Technology: Bluetooth
Bluetooth Standard: Bluetooth 4.0
Wireless Operating Distance: 98.4 ft (30 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Near Field Communication: Yes
Features: GPS
Bluetooth Profiles: A2DP,HSP,HFP
Battery Talk Time: 6 Hour
Maximum Battery Recharge Time: 2 Hour
Batteries Required: Yes
Earpiece Design: On-ear,Over-the-ear
Earpiece Type: Monaural
Microphone Design: Cheek
Microphone Technology: MEMS Technology,Omni-directional
Color Family: White
Color: White
Form Factor: In-ear
Height: 0.65" (16.40 mm)
Width: 0.95" (24.10 mm)
Weight (Approximate): 0.35 oz (10 g)
Package Contents:
Application/Usage: Mobile Device,Communication,Music,Media,Voice Call
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 1 Year
- Audio that automatically adjusts to your environment
- Spoken battery and connection status
- Multimedia streaming - GPS, music and podcasts
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 1009960000120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | Style |
| Product Name | Style Bluetooth Mono Headset |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packing | Box |
| Product Type | Earset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft (30 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Near Field Communication | Yes |
| Features | GPS |
| Bluetooth Profiles | A2DP,HSP,HFP |
| Battery Information | |
| Battery Talk Time | 6 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Batteries Required | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Microphone | |
| Microphone Design | Cheek |
| Microphone Technology | MEMS Technology,Omni-directional |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Color | White |
| Form Factor | In-ear |
| Height | 0.65" (16.40 mm) |
| Width | 0.95" (24.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.35 oz (10 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Mobile Device,Communication,Music,Media,Voice Call |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]