Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Juniper EX4400-48F-AFI Ethernet Switch - Manageable - 3 Layer Supported - Modular - 36 SFP Slots - Twisted Pair, Optical Fiber - 1U - (EX4400-48F-AFI)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Uplink Port: Yes
Modular: Yes
Stack Port: Yes
Port/Expansion Slot Details: 12 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot,36 x Gigabit Ethernet Expansion Slot,4 x 25 Gigabit Ethernet Expansion Slot,2 x 100 Gigabit Ethernet Stack
Media Type Supported: Twisted Pair,Optical Fiber
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet,Gigabit Ethernet,100 Gigabit Ethernet,25 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10GBase-X,100/1000Base-X,100GBase-X,25GBase-X
Total Number of Expansion Slots: 54.0
Expansion Slot Type: SFP+,Stacking Module,SFP (mini-GBIC),SFP28
Number of SFP Slots: 36
Number of SFP+ Slots: 12
Layer Supported: 3
Manageable: Yes
Power Source: Power Supply
Redundant Power Supply Supported: Yes
Number of Power Supplies Supported: 2
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 0.68" (17.20 mm)
Width: 6.85" (173.90 mm)
Depth: 6.19" (157.10 mm)
Weight (Approximate): 13.01 lb (5900 g)
Country of Origin: China
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Juniper Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | EX4400-48F-AFI |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Brand Name | Juniper |
| Product Series | EX4400 |
| Product Model | EX4400-48F-AFI |
| Product Name | EX4400-48F-AFI Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 12 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot,36 x Gigabit Ethernet Expansion Slot,4 x 25 Gigabit Ethernet Expansion Slot,2 x 100 Gigabit Ethernet Stack |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair,Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet,Gigabit Ethernet,100 Gigabit Ethernet,25 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-X,100/1000Base-X,100GBase-X,25GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 54.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+,Stacking Module,SFP (mini-GBIC),SFP28 |
| Number of SFP Slots | 36 |
| Number of SFP+ Slots | 12 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 0.68" (17.20 mm) |
| Width | 6.85" (173.90 mm) |
| Depth | 6.19" (157.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.01 lb (5900 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]