Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Juniper Manageable 48 Port Ethernet Switch With Multi Gigabit 10 And 100 Support Ports EX4400-48MP
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 48
Network (RJ-45): Yes
Uplink Port: Yes
Modular: Yes
Port/Expansion Slot Details: 12 x 10 Gigabit Ethernet PoE++,2 x 100 Gigabit Ethernet Uplink,36 x 2.5 Gigabit Ethernet PoE++
Media Type Supported: Twisted Pair,Optical Fiber
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet,100 Gigabit Ethernet,2.5 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10GBase-T,100Base-X,2.5GBase-T
Total Number of Expansion Slots: 2.0
Layer Supported: 3
Networking Standards: IEEE 802.3bt,IEEE 802.1ae,IEEE 802.1ab,IEEE 802.1ak,IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.1x,IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3z,IEEE 802.3ae,IEEE 802.3by,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3x,IEEE 802.3ah,IEEE 802.1D,IEEE 802.1s,IEEE 802.1w,IEEE 802.3ad
Manageable: Yes
PoE (RJ-45) Port: Yes
PoE Budget: 2.20 kW
Power Source: Power Supply
Redundant Power Supply Supported: Yes
Number of Power Supplies Supported: 2
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable,Wall Mountable
Height: 1.72" (43.69 mm)
Width: 17.39" (441.71 mm)
Depth: 16.93" (430.02 mm)
Weight (Approximate): 13.01 lb (5901.236734 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 48 ports
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Juniper Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | EX4400-48MP |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Brand Name | Juniper |
| Product Series | EX4400 |
| Product Model | EX4400-48MP |
| Product Name | EX4400-48MP Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 12 x 10 Gigabit Ethernet PoE++,2 x 100 Gigabit Ethernet Uplink,36 x 2.5 Gigabit Ethernet PoE++ |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair,Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet,100 Gigabit Ethernet,2.5 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-T,100Base-X,2.5GBase-T |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Networking Standards | IEEE 802.3bt,IEEE 802.1ae,IEEE 802.1ab,IEEE 802.1ak,IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.1x,IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3z,IEEE 802.3ae,IEEE 802.3by,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3x,IEEE 802.3ah,IEEE 802.1D,IEEE 802.1s,IEEE 802.1w,IEEE 802.3ad |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 2.20 kW |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable,Wall Mountable |
| Height | 1.72" (43.69 mm) |
| Width | 17.39" (441.71 mm) |
| Depth | 16.93" (430.02 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.01 lb (5901.236734 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Juniper SFP28 Module - For Optical Network, Data Networking - 4 x SFP28 Network - Optical Fiber25 Gigabit Ethernet |
| SKU | EX4400-EM-4Y |
| Sale Price | $5124.95 |
[/custom-options]