Kaliber Gaming UNIKOMM Universal Headset - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 20 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Over-the-head - Binaural - (GHG602)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UNIKOMM Universal Headset
- 1 x PC Y Adapter
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Warranty Card
- Xbox Series X|S
- PS5
- PC/Mac
- Mobile Devices
Connectivity Technology: Wired
Sound Mode: Stereo
Impedance: 20 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Features: Powerful Bass,Comfortable,Flexible Microphone,Microphone Mute,Sound Isolating,Retractable
Earpiece Design: Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.97" (50 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Omni-directional
Integrated Microphone: Yes
Detachable Microphone: Yes
Host Interface: Mini-phone (3.5mm)
Form Factor: Circumaural
Height: 7.50" (190.50 mm)
Width: 7.75" (196.85 mm)
Depth: 3.36" (85.34 mm)
Weight (Approximate): 10 oz (283.50 g)
Package Contents:
Application/Usage: Mac,Gaming
Compatibility:
Limited Warranty: 1 Year
- Universal stereo headset for use with Xbox Series X
S, PS5, PC/Mac and mobile devices - Large 50mm drivers deliver immersive highs and powerful bass
- Dual swiveling ear cups provide a better and more comfortable fit
- Removable, flexible boom microphone for gaming chat
- Built-in thumbwheel volume control for easy adjustments
- Built-in microphone mute switch
- Noise isolating, ergonomic ear cup design for detailed sound and maximum comfort
- Soft-cushioned headband reduces pressure for less wear fatigue
- Includes Y adapter for PCs with separate speaker and mic jacks
- 3.5mm 4-pole stereo connector for universal compatibility
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Manufacturer Part Number | GHG602 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Brand Name | Kaliber Gaming |
| Product Line | UNIKOMM |
| Product Model | GHG602 |
| Product Name | UNIKOMM Universal Headset |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Gaming Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 20 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features | Powerful Bass,Comfortable,Flexible Microphone,Microphone Mute,Sound Isolating,Retractable |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.97" (50 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 7.50" (190.50 mm) |
| Width | 7.75" (196.85 mm) |
| Depth | 3.36" (85.34 mm) |
| Weight (Approximate) | 10 oz (283.50 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Mac,Gaming |
| Compatibility |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]