Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kanguru Defender Opal SED300 KSED300-NVME-Series 500 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0 (KSED300-NVME-500G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 500 GB
Platform Supported: PC,Linux
Encryption Standard: 256-bit AES
Maximum Read Transfer Rate: 3300 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 3000 MB/s
Random 4KB Read: 700000IOPS
Random 4KB Write: 680000IOPS
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4
Color Family: Blue
Product Color: Blue
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2280
Durability: Tamper Resistant
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 3.15" (80 mm)
Weight (Approximate): 0.49 oz (14 g)
Operating System Compatibility: Windows,Linux
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Provides sufficient storage capacity of 500 GB for your computer
- The high-read speed of 3300 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 3000 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- With PCI Express NVMe 4.0 x4 interface get superb reliability and high-speed data transfer
- With 256-bit AES encryption protect all your valuable data and keep your personal files safe & secure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | KSED300-NVME-500G |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | Kanguru |
| Product Line | Defender Opal SED300 |
| Product Model | KSED300-NVME-Series |
| Product Name | Defender Opal SED300 KSED300-NVME-Series Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 500 GB |
| Platform Supported | PC,Linux |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 3300 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 3000 MB/s |
| Random 4KB Read | 700000IOPS |
| Random 4KB Write | 680000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Durability | Tamper Resistant |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 3.15" (80 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.49 oz (14 g) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility | Windows,Linux |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]