Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kanguru KanguruClone 11 M.2 NVMe SSD Pro Duplicator - Standalone - 1 x Source Drive(s) Supported - 11 x Destination Drive(s) - PCI (KCLONE-11NVME)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- KanguruClone 11 M.2 NVMe SSD Pro Duplicator
- Power Cable
- 1 x SATA Adapter and Cable
Operation Type: Standalone
Number of Source Drives Supported: 1
Number of Destination Drives Supported: 11
Drive Interface: PCI Express NVMe,M.2,PCI Express,Serial ATA
Height: 4.75" (120.65 mm)
Width: 14.25" (361.95 mm)
Depth: 16.50" (419.10 mm)
Weight (Approximate): 16.50 lb (7484.27 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | KCLONE-11NVME |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | Kanguru |
| Product Line | KanguruClone |
| Product Name | KanguruClone 11 M.2 NVMe SSD Pro Duplicator |
| Product Type | Solid State Drive Duplicator |
| Technical Information | |
| Operation Type | Standalone |
| Number of Source Drives Supported | 1 |
| Number of Destination Drives Supported | 11 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe,M.2,PCI Express,Serial ATA |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4.75" (120.65 mm) |
| Width | 14.25" (361.95 mm) |
| Depth | 16.50" (419.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.50 lb (7484.27 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]