Kensington FP260W10 Privacy Screen for Monitors (26" 16:10) - For 26" (660.40 mm) Widescreen LCD Monitor - 16:10 - Fingerprint Scratch (K52113WW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Privacy Screen Filter
- Cleaning Cloth
- Frameless Tab Holders or Double-sided Tape
Display Type Supported: LCD
Display Size Supported: 26" (660.40 mm)
Device Supported: Monitor
Aspect Ratio: 16:10
Orientation: Landscape
Anti-glare: Yes
Widescreen: Yes
Blue Light Reduction: Yes
Reversible: Yes
Features: Anti-reflective,Anti-trace,Easy to Apply,Easy to Remove,Reversible Matte-to-Glossy,Smooth Touch Coating
Durability: Fingerprint Resistant,Scratch Resistant,Damage Resistant
Height: 13.5" (344 mm)
Width: 21.7" (551 mm)
Package Contents:
Country of Origin: Korea
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Limits viewing angle to +/- 30°, hiding personal or confidential information from anyone trying to look from the side
- Reduces harmful blue light by up to 30%
- Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape
- Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity
- Reversible with matte and glossy viewing options
- Protects the monitor screen from scratches and damage
- Cleaning cloth included
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52113WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Name | FP260W10 Privacy Screen for Monitors (26" 16:10) |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Technical Information | |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 26" (660.40 mm) |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features | Anti-reflective,Anti-trace,Easy to Apply,Easy to Remove,Reversible Matte-to-Glossy,Smooth Touch Coating |
| Physical Characteristics | |
| Durability | Fingerprint Resistant,Scratch Resistant,Damage Resistant |
| Height | 13.5" (344 mm) |
| Width | 21.7" (551 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]