Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kensington SD5765T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking Station (DFS) - 96W PD - for Headphone, Solid State Drive, Microphone, Monitor - Card (K34112NA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired
Number of Displays Supported: 2
Supported Resolutions: 7680 x 4320,3840 x 2160
Screen Mode Supported: 8K,4K
Memory Card Reader: Yes
Memory Card Supported: SD,microSD
Device Supported: Headphone,Solid State Drive,Microphone,Monitor
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Host Interface: Thunderbolt 4
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 2
Number of USB Type-C Ports: 1
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB-C 3.2 Gen2 (back) with 5V/1.5A charging
Number of USB Type-A Ports: 4
USB Type-A: Yes
Number of RJ-45 Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Headphone/Microphone Combo Port: Yes
Number of HDMI Ports: 2
HDMI: Yes
Thunderbolt: Yes
Thunderbolt Ports Quantity: 2
USB Power Delivery: 96W
Operating System Supported: Windows 10
Product Color: Black,Gray
Height: 9.45" (240.03 mm)
Width: 6.69" (169.93 mm)
Depth: 4.13" (104.90 mm)
Weight (Approximate): 6.03 lb (2735.16 g)
Kensington Security Slot: Yes
Compatibility:
Microsoft Surface Devices
Country of Origin: Vietnam
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K34112NA |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Model | SD5765T |
| Product Name | SD5765T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking Station (DFS) - 96W PD |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Supported Resolutions | 7680 x 4320,3840 x 2160 |
| Screen Mode Supported | 8K,4K |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD,microSD |
| Device Supported | Headphone,Solid State Drive,Microphone,Monitor |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 Gen2 (back) with 5V/1.5A charging |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Thunderbolt Ports Quantity | 2 |
| USB Power Delivery | 96W |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black,Gray |
| Height | 9.45" (240.03 mm) |
| Width | 6.69" (169.93 mm) |
| Depth | 4.13" (104.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.03 lb (2735.16 g) |
| Miscellaneous | |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Compatibility | Microsoft Surface Devices |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]