Kingston 128 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0) - 80 TB TBW - 3 Year Warranty (OM8PGP4128Q-A0)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 128 GB
Random 4KB Read: 110000IOPS
Random 4KB Write: 210000IOPS
Endurance (TBW): 80 TB
Maximum Sequential Read: 1.76 GB/s
Maximum Sequential Write: 900 MB/s
Mean Time Between Failures (MTBF): 171.1 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2280
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 3.15" (80 mm)
Environmental Compliance: Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- Gen 4 PCIe NVMe
- up to 1,800MB/s read, 900MB/s write
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | OM8PGP4128Q-A0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Name | M.2 2280 TLC PCIe NVMe SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 110000IOPS |
| Random 4KB Write | 210000IOPS |
| Endurance (TBW) | 80 TB |
| Maximum Sequential Read | 1.76 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 900 MB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 3.15" (80 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]