Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston 16GB DDR5 SDRAM Memory Module - For Notebook, Workstation - 16 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz Single-rank - - (KTL-TN548T-16G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkPad P16 Gen 1
- ThinkStation P360 Ultra
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.10 V
Memory Speed: 4800 MHz
Memory Standard: DDR5-4800/PC5-38400
Memory Rank: Single-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL40
Device Supported: Notebook,Workstation
Number of Pins: 262-pin
Form Factor: SODIMM
Compatibility:
Lenovo Products:
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- 4800 MHz of memory speed with Unbuffered signal allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KTL-TN548T-16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Notebook,Workstation |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 262-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Lenovo Products:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]